Herediter Anjioödem Olgusu: Larengoskopik Değerlendirme

Ekleyen: Doç.Dr.Orhan ÇINAR Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized

60 yaşında bayan hasta, acil servise nefes darlığı, yutkunamama, boğaz bölgesinde şişlik şikayeti

ile getirildi. Bilinen Herediter Anjioödemi tanısı olan hastaya C-1 Esteraz İnhibitörü uygulandı. Lareks ödeminin durumu, havayolu obstruksiyonunun erken dönemde tespiti amacıyla larengoskopik görüntüleme gerçekleştirildi. Glottik bölgede ödeme rastlanmadı. Ancak farengeal duvarların ödemli olduğu gözlendi. Hastada herhangi bir havayolu müdahalesine ihtiyaç duyulmadı. Takip sonrası önerilerle taburcu edildi.

Entübasyon İçin İlk Tercihimiz Video Laringoskopi mi Yoksa Direkt Laringoskopi mi Olmalı? (Uzm.Dr.Barış Murat AYVACI)

Ekleyen: Doç.Dr.Orhan ÇINAR Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized

Trakeal  entübasyon acil çalışanları için hakim olunması gereken temel bir beceridir. Tarihi olarak direkt laringoskopi (DL) endotrakeal entübasyon için acil servislerde kanıtlanmış yüksek bir başarı oranıyla tercih edilen modalite olmuştur. Ancak video laringoskopi (VL) cihazları giderek daha popüler ve mevcut hale gelmiştir. Bu cihazlar gelişmiş laringeal görüntüleme ve daha tecrübeli uygulayıcılar için  pratik sırasında prosedürün gözlenmesine imkan verme gibi potansiyel avantajlara sahiptir.(Levitan,2011). :

Fiberoptik Larengoskopi (Uzm.Dr.Faruk Güngör)

Ekleyen: Doç.Dr.Orhan ÇINAR Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized

Acil servislerde havayolu sağlanması gereken durumların hepsi zor havayolu olarak tanımlanabilir. Üstelik kritik bir hasta söz konusu ise havayolunu güvenceye almak daha da zorlaşabilir. Çoğu zaman hastalarda ideal şartların oluşturulması beklenemez ve hastaların hemen entübe edilmesi gerekir. Bu nedenle her bir hasta kendi özelinde değerlendirilmeli, gelişebilecek komplikasyonlar da öngörülerek her bir hasta içi ayrı bir plan oluşturulmalıdır. Zor havayolu, hastasının maske ile havalandırılamaması veya endotrakeal entübasyonun başarılamaması ya da her iki işlemde birden zorluk yaşanması olarak tanımlanır1. Zor havayolu gelişebilecek hastaları önceden tanımak, uygun entübasyon yönteminin seçilmesini sağlayarak komplikasyonları ve olası mortalite riskini azaltır.